top of page
Winnica Turnau

Winnica Turnau

Polska - Zachodniopomorskie

Wszystko zaczęło się od Jerzego Turnaua, który był właścicielem ziemskim i twórcą kursów rolniczych we Lwowie. Historia nie pozwoliła na bezpośrednią kontynuację jego dzieła, ale jeden z jego prawnuków – Zbigniew Turnau – od wielu lat prowadził duże gospodarstwo rolne, zajmujące się uprawą zbóż i rzepaku, w czym pomagał mu syn Jacek. Korzystna lokalizacja i przyjazny owocom klimat zrodziły wreszcie pytanie: a może wino? Tym bardziej, że jednym z wieloletnich współpracowników Zbigniewa był Tomasz Kasicki, sadownik i od 2013 również enolog.Wśród licznych potomków Jerzego Turnaua znalazł się też Grzegorz, który po pradziadku odziedziczył skłonności artystyczne. Odległych (geograficznie i zawodowo) kuzynów połączyła wiele lat temu przyjaźń i wspólne marzenie o powrocie do rodzinnych tradycji. Pewnego dnia panowie Zbigniew, Grzegorz, Tomasz i Jacek postanowili połączyć swoje siły i tak powstała Winnica Turnau.


Stary, XIX wieczny budynek został całkowicie odrestaurowany, dziś znajdują się tam m.in. biura, sklep czy sala koncertowa

Trwające od 2010 roku nasadzenia oraz remont dziewiętnastowiecznego budynku gospodarczego pozwoliły na stworzenie nowoczesnej winnicy z własną przetwórnią. Fakt, że rzecz działa się w Polsce – kraju niekojarzącym się jednoznacznie z winem – skłoniła właścicieli do szukania wsparcia wśród bardziej doświadczonych winiarzy.


Frank Faust podczas selekcji gron

Zaproszenie do współpracy z Winnicą Turnau przyjął Frank Faust – uznany twórca win z Nadrenii.W latach 90-tych termin „Wina z Polski” prawie nie istniał. W ostatnich latach sprzedaż wina polskiego, jak i zainteresowanie tą tematyką jednak stale rośnie.

Jako producent polskiego wina Turnau poczuwa się do odpowiedzialności, by tworzyć trunki z największą starannością i dbałością o szczegóły. Zależy im, by to, co znajdzie się w kieliszkach gości i klientów, zaskoczyło ich najwyższą jakością i na długo pozostało w pamięci.

Winnica Turnau składa się z dwóch parceli mających w sumie 34 hektarów. Obsadzone są głównie szczepami solaris i johanniter, a także riesling, hibernal, seyval blanc, rondo, regent i cabernet. Tworzą również wino lodowe z zamarzniętych zimą owoców a od niedawna w ofercie pojawiło się polskie wino musujące. Dobrze wyposażona przetwórnia i własne laboratorium pozwalają na precyzyjne kontrolowanie wszystkich parametrów wina, na każdym etapie produkcji. W zabytkowym budynku wytwórni znajdują się również biura, sala degustacyjno-koncertowa oraz sklep, w którym klienci dostaną najlepsze wina z Polski, własnej produkcji. 

 

bottom of page